Tellimuste tegemine on ajutiselt suletud.

Väsimus ja jõuetus – põhjuseks võib olla rauapuudus!

väsimus

Väsimus ja jõuetus on sümptomid, mis on tuttavad meile kõigile. Sellise enesetunde põhjuseid võib olla mitmeid, üheks neist on kehvveresus ehk aneemia. Kõige sagedasemaks kehvveresuse põhjuseks on rauapuudus. Kui rauda ei ole piisavalt, häirub hemoglobiini süntees ning halveneb vere võime transportida hapnikku. Kuigi väsimust võivad põhjustada mitmed tegurid, tuleks oma vere rauasisaldust lasta kontrollida siis, kui väsimus pärast piisavalt pikka puhkamist ei kao.

Rauavaegusaneemia
Ligikaudu 20% naistest, 50% rasedatest ja 3% meestest kannatab rauavaegusaneemia all. Rauavaegus on eelkõige tingitud rauavaesest toidust, raua vähenenud imendumisest või raua kaost verejooksu tõttu.
Rauavaeguse korral võivad esineda väsimus, nõrkus, naha kahvatus, ärrituvus, küünte haprus, lõhed suunurkades, peavalu, õhupuudustunne, isu ebatavaliste ainete järele, lastel tähelepanuvõime vähenemine, täiskasvanutel ka töövõime langus.
Rauavaegusaneemia areneb aeglaselt. Enne haiguse väljakujunemist kasutab organism ära luuüdis paiknevad rauavarud. Selles suhtes on naised halvemas seisus kui mehed, sest naiste rauavarud on meeste omadest väiksemad.
Rauavaegusaneemia tekib siis, kui organism kulutab rauda rohkem kui saab. Põhilised riskirühmad on kiires kasvueas olevad imikud, lapsed ja noorukid, fertiilses eas naised, kellel esineb raua kadu menstruaalverejooksudega, suurenenud raua vajadusega naised (rasedad ja imetavad emad), kroonilisi haigusi põdevad, eakad  inimesed ja taimetoitlased, kellel rauavaegusaneemia areneb aastate jooksul. Rauavajadus suureneb ka intensiivse kehalise tegevuse korral.

Rauapuudust tuleb ennetada
Kõige sagedasemaks rauapuuduse põhjuseks on rauda ebapiisavalt sisaldav menüü. Toidus on kaht tüüpi rauda: heemne raud, mida saab lihatoitudest ning mitteheemne raud, mida saab teraviljadest, puuviljadest, aedviljadest jm. Lahjas lihas, veretoitudes ja maksas sisalduv heemne raud on organismile kergesti omastatav. Mitteheemne raud imendub aga halvasti, sest organismil takistab selle omastamist taimsete toiduainete kiudainetes olev fütiinhape.
Ka on kasulikud C-vitamiinirikkad tooted, sest need soodustavad raua imendumist organismis, tee ja kohv seevastu vähendavad organismi võimet rauda omastada.
Maiasmokkadel on hea aneemia ennetamiseks ja organismi rauatasakaalu taastamiseks süüa hematogeeni. See sisaldab heemset rauda, mis on organismi poolt kergesti omastatav.

Leedus toodetud hematogeenid vastavad rangetele Euroopa Liidu nõuetele. Toote garanteeritud rauasisalduse ja ohutuse tagamiseks kasutab tootja üksnes oma ettevõttes valmistatud ning standardile vastavat toidualbumiini.
100 grammi hematogeeni sisaldab 71,4% raua (10 mg) soovitatavast päevasest kogusest täiskasvanule. Lisaks rauale sisaldavad kõik Leedus toodetud hematogeenid ka selle imendumiseks vajalikku C-vitamiini.